Cytaty autorów na literę R - Bertrand Russell

To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości.

W cierpieniu jest tysiąckrotnie więcej doświadczenia niż przyjemności.

Religia zapobiega temu żeby nasze dzieci miały racjonalne kształcenie; religia nie dopuszcza do usunięcia podstawowych przyczyn wojny, religia nie pozwala nam na nauczanie etyki naukowego współdziałania zastępując to starymi dzikimi doktrynami grzechu i kary. Możliwe, że ludzkość stoi na progu złotego wieku, ale jeśli tak jest, niezbędne będzie naprzód uśmiercić smoka, który strzeże drzwi, a tym smokiem jest religia.

Ignoruj fakty i rozsądek, żyj w świecie własnych fantastycznych i mitomańskich namiętności, postępuj tak z oddaniem i przekonaniem, a zostaniesz jednym z proroków naszego wieku.

Historia świata jest sumą tego, czego można było uniknąć.

Wielu ludzi prędzej by umarło, niż zaczęło myśleć i rzeczywiście tak robią.

Kiedy skończy się młodość, wyjątkową przyjemność sprawiają nam spotkania z ludźmi, którzy przed laty byli naszymi przyjaciółmi i wspominanie wielkich czynów z pradawnych czasów.

Im intensywniejsza była religijność danego okresu historii, im głębsza wiara w dogmat, tym większe było okrucieństwo i tym gorszy ogólny stan rzeczy.

Strach jest głównym źródłem przesądu i jedyną przyczyną okrucieństwa.

Ludzie często wierzą, że żyją zgodnie z własnym sumieniem i uważają, że są wystarczająco silni, by nie zważać na to, co myślą o nich bliźni. W nielicznych wypadkach to prawda, ale takich ludzi jest mniej, niż się powszechnie sądzi. Z wyjątkiem kilku bohaterów, ludzie różnią się nie tym, czy pragną podziwu, czy nie, lecz tym, czyj podziw spodziewają się wzbudzić.

Bogaćcie się, a będzie wam dane. Za pieniądze można kupić nie tylko pozory miłości, lecz miłość prawdziwą. To niesprawiedliwe i niepożądane, ale to fakt.

Cynizm to produkt wygodnictwa i bezsilności.

Fakt, iż jakiś pogląd jest szeroko rozpowszechniony, nie stanowi żadnego dowodu na to, że nie jest on całkowicie absurdalny. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że większość ludzkości jest zwyczajnie głupia, należy oczekiwać z dużym prawdopodobieństwem, iż powszechnie panujące przekonania będą raczej idiotyczne niż rozsądne.

Jednym z objawów zbliżającego się załamania nerwowego jest przekonanie, że wykonujemy niezwykle ważną pracę.

Człowiek powinien być mniej inteligentny i nie dokonywać tylu wynalazków. Jeśli do tego dojdzie, być może utrzymamy stałe tempo rozwoju, znośne dla ludzkiego organizmu. Mam nadzieję, że specjaliści od edukacji na całym świecie zadbają o to zbawienne rozwiązanie.

Nie zarabiamy pieniędzy, by cieszyć się tym, co można za nie kupić, lecz po to, by nasze wydatki umożliwiły zarabianie pieniedzy komuś innemu, kto z kolei wydaje, by ktoś inny... Na końcu tego łańcuszka jest dom wariatów.

Element okrucieństwa w działaniach ludzi wielkich można przypisać temu, że ich kariera, nieświadomie dla nich samych, jest odwetem za to, co wycierpieli w młodości.

Ludzie uroczyści są najczęściej matołami.

Problemem jest dziś, jak przekonać ludzkość, aby zechciała przeżyć.

Wydaje się, że naśladowanie bohatera lub bohaterki nie jest szczególnie satysfakcjonującym zajęciem. Może lepiej pogodzić się z naszą prawdziwą osobowością?