Cytaty autorów na literę W - Jeanette Winterson

Dziura w moim sercu ma twój kształt i nikt inny do niej nie pasuje.

Stracić kogoś kochanego to zmienić swoje życie na zawsze. Nie przeżyjesz tego, bo to jest osobą, którą kochasz. Ból przemija, spotykasz nowych ludzi, ale pustka nigdy się nie wypełnia. Jakżeby mogła? Śmierć nie osłabia wyjątkowości kogoś, kto znaczył aż tyle, by go opłakiwać.

Facet to coś więcej niż penis. Niewiele więcej, ale jednak.

Nie żałuj, że żyjesz, dziecko. Życie i tak przeminie ci dostatecznie prędko.

Tylko niemożliwe jest warte wysiłku.

Przypuszczalnie kiedy się zastanowię, co chcę powiedzieć, ty wymyślisz, co chcesz usłyszeć.

Obawiamy się namiętności i wyśmiewamy tych, co za bardzo kochają. I nadal tęsknimy za uczuciem.

Słowa to element milczenia, które da się powiedzieć.

Namiętność źle znosi rozczarowania.
Cóż może być bardziej upokarzającego od odkrycia, iż obiekt naszej miłości nie jest jej wart?

Twierdzę, że ją kocham. Co to znaczy?
Oznacza to, że oglądam moją przeszłość i przyszłość w świetle tego uczucia. To tak, jakbym pisał w obcym języku, który nagle potrafię przeczytać. Ona wyjaśnia mi mnie samego bez słów. Jak geniusz nie jest świadoma tego, co czyni.

Obojętnie w kim człowiek zakocha się pierwszą miłością- nie pokocha, ale właśnie zakocha się- ten ktoś zawsze w końcu go rozzłości, bo nie można zachowywać się wobec niego rozsądnie. Możesz osiedlić się w zupełnie innym miejscu, możesz być szczęśliwy, ale ten, kto odebrał ci serce, posiada ostateczną przewagę.

Gdzieś między lękiem a seksem tkwi namiętność.

Nie jestem typem, który potrafi zastąpić miłość wygodą, a namiętność przygodnymi znajomościami. Nie chcę nosić kapci w domu, a pantofle do tańca wkładać w małej garsonierze za rogiem. Tak właśnie się robi, prawda? Popakuj swe życie sprawnie jak w supermarkecie, nie mieszaj serca z wątrobą.

Czy wszyscy zakochani czują się bezsilni i jednocześnie odważni w obecności ukochanej osoby? Bezsilni, bo zawsze odczuwają ukrytą potrzebę służenia jej jak pies. Odważni, ponieważ wiedzą, że rzuciliby się na smoka z kieszonkowym nożem, gdyby zaszła taka potrzeba

Gdziekolwiek jest miłość, chcę tam być i ja, podążę za nią tak pewnie, jak wyrzucony przez fale łosoś znajduje powrotną drogę do morza.

Świat jest zwierciadłem bogactwa umysłu.

Gdy pytasz dlaczego nie mogę Cię kochać spokojniej, odpowiadam, że kochać spokojniej, to nie kochać wcale.

Świat jest niczym. Miłość go ukształtowała. Świat znika bez śladu. To, co zostaje, jest miłością.

Ryzyko, które podejmujesz, jest miarą tego, co cenisz.

Żadna woda nie ugasi pragnienia miłości, żadna powódź jej nie zatopi.

Przeznaczenie jest pojęciem przerażającym. Nie chcę być skazana przez los, chcę wybierać.

Koniec miłości nie daje o sobie zapomnieć. Nawiedza snami. Nawiedza ciszą. Nawiedzani przez upiory, stajemy się jak one. Życie dopływa. Słabnie tętno. Nic cię nie rusza. Niektórzy to aprobują i twierdzą, że to leczy. To wcale nie leczy. Martwe ciało nie czuje bólu.

Szczęściarze z nas, nawet ci najmarniejsi z marnych, bo świt zawsze nadchodzi.

Ludziom nigdy nie sprawia problemu pozbycie się przeszłości, gdy ta staje się zbyt trudna. Ciało spłonie, fotografie spłoną, a pamięć, cóż to takiego? Pozbawione ładu i składu wędrówki głupców, którzy nie widza potrzeby zapominania.

Miłość jest warta śmierci. Miłość jest warta życia. Moje poszukiwanie ciebie, twoje poszukiwanie mnie wykracza poza życie i śmierć, w jeden długi zew dziczy. Nie wiem, czy to, co słyszę, jest odpowiedzią czy echem. Być może nic nie słyszę. Nieważne. Wyprawa musi się odbyć.

Miłość - patrzysz na mnie i pragniesz mnie, a ja się nie odwracam.

Najniebezpieczniejsza jest pustka. Bo jak nie ma nic, to możesz wymyślić coś sama.

Jesteśmy sobie tak bliscy jak dwoje ludzi,którzy się oddalają.

Poza czasem, poza śmiercią, jest miłość. Czas i śmierć nie mogą jej osłabić.

Nasze procesy myślowe przypominają raczej labirynt niż autostradę, każdy zakręt kończy się kolejnym zakrętem, nic nie jest symetryczne, nic nie jest oczywiste. Nie jest to jednak chaos. To wyrafinowane równanie matematyczne, tym trudniejsze do rozwiązania, że X i Y w różnych dniach przybierają różne wartości.

Najdrobniejsze zdarzenia otwierają nowe światy.