Cytaty autorów na literę S - Margit Sandemo

Szczęście nie jest przecież stanem wiecznym. Zresztą też i nie okresowym. Szczęście to po prostu taki skurcz serca, którego doznaje się czasami, kiedy człowieka przepełnia taka radość, że wprost trudno ją znieść. Znika równie szybko jak się pojawia. I nie ma go, dopóki nie nadejdzie znowu, by sprawić, że człowiek uzna życie za najwspanialszy dar.

Sama wiesz, czym jest szczęście. To nie jest coś, co można schować i wyjąć, kiedy ci znowu będzie potrzebne.

To nie żadna sztuka kochać człowieka w nieszczęściu. Dopiero w szarym codziennym życiu miłość wystawiona jest na prawdziwą próbę.

Łzy nie mają nic wspólnego ze słabością.

Między siłą uczuć piętnastolatki i dorosłej kobiety nie ma specjalnej różnicy. Nie spełniona miłość boli tak samo bez względu na to, ile ma się lat. Miłość i ból są nierozłączne i nikt nie zdoła się przed nimi ustrzec. To stara i banalna prawda.

Czasami zdarza się, że radość musi znaleźć ujście w postaci łez.

Człowiek, który nigdy nie doświadczył miłości do drugiego człowieka, może być szczęśliwy albo nieszczęśliwy, zadowolony albo niezadowolony. Ale otrzyma on tylko niewielką część życia.

Bo ty i ja, Silje, jesteśmy jak drzewo rozcięte na dwoje. I jeżeli się go na powrót nie złoży, drzewo umrze.

Miłość jest piekna tylko wtedy, gdy obie strony mają do siebie zaufanie i są w stanie dać sobie nawzajem poczucie bezpieczeństwa.

Co prawda rozkoszowanie się teraźniejszością jest sztuką, którą bardzo niewielu ludziom udało się opanować. Większość albo boi się przyszłości, albo rozpamiętuje przeszłość.

Twoje ręce wokół moich bioder. Twoja twarz na mojej piersi. Czuję ciepło twego oddechu, kiedy mówisz do mnie. Twoja rozpalona skóra parzy mnie przez cienki materiał nocnej koszuli. Moje ciało drży. Nie powinno, bo ty nie możesz się dowiedzieć, jak strasznie za tobą tęsknię.

Nie chce miłości która pochodzi od czarów. jeśli nie mogę Go dostać bez nich to znaczy że jestem zbyt słaba, nie warta Go.

Dobre uczynki nie zawsze wynikają tylko z egoizmu. Zdarzają się, naturalnie, postępki całkowicie anonimowe i bez nadziei na zapłatę, ale przeważnie ofiarodawca nie czuje się zadowolony, jeżeli sam nie może zobaczyć skutków swojego postępowania, dopóki nie przekona się jaki szczęśliwy i wdzięczny jest ten, któremu pomógł. Większość dobrych uczynków to postępowanie egoistyczne, bo chcemy czuć się szlachetni i bardziej wartościowi.

Jej dusza była mroczna, smutna i zatracona. Dlaczego zawsze dawała się ponieść idiotycznym pomysłom? Dlaczego zachowywała się jak suka?

Nie wiedziałam, że istnieje miłość, taka jak ta. Nie zmysłowa, lecz czysta, bez namiętności. Taka, która nie zważa na wiek i fizyczne ułomności, nie patrzy na to, co powierzchowne, lecz wypływa z głębokiej, prawie nieziemskiej więzi.

Przyjaźń jest cenniejszym uczuciem, bo trwa dłużej niż przelotne zakochanie.

Nikt chyba nie może liczyć na to, że jako okupant zyska sobie popularność. A co da się osiągnąć? Nieznaczne korzyści materialne przeciwstawione nienawiści całego narodu? Większość energii i tak trzeba poświęcić na trzymanie ludzi w ryzach. Naród jest jak mocna, sprężysta trzcina - można ją przygiąć, ale nie złamać.

Zazdrość to nie jest pięknie uczucie, lecz niestety wiąże się ściśle z miłością.

Gdy cierpisz, cierpię wraz z tobą. Chociaż to wszystko nie musi oznaczać miłości.

Czasami dobrze jest trochę pocierpieć, nawet z powodu niepożądanej miłości.

Miłość, to znaczy dawać, nie oczekując niczego w zamian.

Gniew zazdrosnej kobiety jest niebezpieczniejszy niźli wszystko inne na ziemi.

Słońce smutku wypali ziemię,
Mróz w lód przemieni nocy łzy.
Księżyc roziskrzy śniegowy puch,
W końcu wiosna wróci, ale nie ty

Niepamięć to dobra wróżka. Litościwie zarzuca całun zapomnienia na człowiecze myśli. Czas leczy rany. Zło odchodzi w dal.

Miłość wszystko czyni pięknym.

Ktoś, kto czeka na coś wyjątkowego nigdy nie czeka długo.

Dobre uczynki mogą ranić bardziej niż cokolwiek innego.

Samotność – to uczucie, że pod stopami są tylko bezdenne mokradła.

Słowa mogą być niebezpieczniejsze od miecza.

Z pewnością łatwiej jest być wyłącznie złym niż dobrym bez żadnej skazy.